KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI

 

Temat lekcji: Obliczanie Największego Wspólnego Dzielnika (NWD) i Najmniejszej Wspólnej Wielokrotności (NWW)

Czas trwania lekcji: 45 min.

Cele lekcji:wprowadzenie do działań na ułamkach zwykłych: zastosowanie cech podzielności, rozkładanie liczb na czynniki pierwsze, poznanie sposobu obliczania NWD i NWW, zainteresowanie uczniów zastosowaniem komputera w matematyce.

Zasady nauczania:stopniowania trudności, świadomego i aktywnego uczestnictwa.

Metody nauczania: ćwiczeniowa, pracy z komputerem.

Materiały i pomoce wykorzystane na lekcji: internetowe zasoby ze strony: strony.poland.com/matma, komputer.

Przebieg lekcji:

1.Czynności wstępne:(powitanie, przydzielenie stanowisk, sprawdzenie zadania domowego, podanie tematu)

2.Przypomnienie wiadomości o cechach podzielności liczb naturalnych i o liczbach pierwszych

Zad.1.Ze zbioru liczb:{48,63,88,100,124,199,250,360} wypisz liczby podzielne przez:

a)2 (48,88,100,124,250,360)

b)3 (48,63,360)

c)4 (48,88,100,124,360)

d)9 (63,360)

Zad.2. Rozłóż na czynniki pierwsze liczby 120 i 999:

120|2

60|2

30|2

15|3

5|5

1

 

999|3

333|3

111|3

37|37

1|

3.Realizacja tematu

Wykonaj kolejno następujące czynności:

Rozłóż na czynniki pierwsze liczby 24 i 36

Podkreśl wspólne czynniki

Oblicz iloczyn wspólnych czynników

Wpisz NWD(24,36)

Uczniowie wykonują polecenia i obliczają NWD(24,36)=12

Następnie uczniowie wykonują kolejne czynności:

Rozłóż na czynniki pierwsze liczby 6 i 8

Podkreśl wspólne czynniki

Oblicz iloczyn wszystkich czynników(powtarzające się licz tylko raz)

Wpisz NWW(6,8)

Uczniowie wykonują polecenia i obliczają NWW(6,8)=24

Zad.3. Oblicz NWD(32,40) oraz NWW(32,40)

 

Nauczyciel poleca uruchomić komputer i wpisać podany na tablicy adres: strony.poland.com/matma

Uczniowie rozwiązują zadanie 3 w zeszycie, a sprawdzają efekt za pomocą komputera.

Po otwarciu strony wykonują następujące polecenia:

4. Podsumowanie

Uczniowie za pomocą komputera obliczają NWD i NWW dowolnych par liczb naturalnych.

5.Zadanie domowe

Obliczyć NWD(48,60) i NWW(48,60)

Omówienie zadania domowego kończy lekcję.